WAKACYJNE (i nie tylko) WOJAŻE Z MALUCHEM

Jak przygotować się do podróży z małym dzieckiem?

Za nami już długi weekend majowy, ale zbliżają się kolejne i długo wyczekiwane przez wszystkich wakacje, a co za tym idzie wyjazdy. To, że ktoś ma w domu małe dziecko nie oznacza, że ma je spędzić w domu, a jedynie dobrze się do nich przygotować.

Wybór miejsca

Jeśli wybierasz się w podroż z naprawdę małym dzieckiem wybierz miejsca ciche, spokojne, ale i też takie, gdzie nie umęczysz się z wózkiem, będziesz miała gdzie spacerować i spokojnie spędzić czas. Najlepsze miejsca to nasze piękne morze, jeziora czy niskie góry. We wszystkich miejscach możesz wyjść na długie, nawet całodniowe spacery. Fajnie jak przed rezerwacją hotelu znajdziesz tam, także dodatkowe rozrywki np: zoo, labirynty, baseny, itd. ponieważ pogoda może nam spłatać figla, a Ty musisz jakoś dziecko zabawić. Co do wyboru noclegu to na forach możesz spokojnie znaleźć miejsca przyjazne małym dzieciom. Na pewno unikaj miejsc głośnych wokół dyskotek czy innych tego typu miejsc. Wysokie góry też są kiepskim pomysłem. Owszem ja z moją 14 miesięczna córką wjechałam wózkiem na Morskie oko zimą i nie było źle, ale jak zobaczyła faceta na Rysach z dzieckiem w plecaku to serce mi zamarło. Jak dla mnie to było zbyt ryzykowne, tym bardziej, że szlak nie jest łatwy. Jeśli wolisz bardziej ciepłe klimaty to jest kilka miejsc gdzie możesz polecieć, ale z dzieckiem poniżej roku jednak preferuje Polskę ze względu bezpieczeństwa i bagażu. W razie czego pakujesz się i wracasz do domu.

Co zabrać?

Pakowanie się na wakacje z małym dzieckiem to dla niektórych niezły wyczyn. Dla dziecka poniżej roku pamiętaj o: ubrankach na każdą pogodę, wózek z parasolem, kocykami i osłoną przeciwdeszczową, łóżeczko turystyczne, butelki, jego jedzenie i mleko w proszku, pieluchy, smoczek jeśli używa, ulubione zabawki, pościel dla malucha (lepiej żeby miał swoją, niż hotelową), ręczniki, sztućce i naczynia dla dziecka, może jakiś syrop przeciwbólowy i leki których używa, jeśli dziecko jeszcze nie stoi pomyśl jak go będziesz kąpać. Nie musisz brać od razu wanienki, ale możesz zabrać dmuchany ponton dla dzieci, gdzie nalejesz wody i spokojnie umyjesz dziecko. poza tym pamiętaj o zabraniu innych rzeczy, które stworzą dziecku namiastkę domu, ponieważ niektóre dzieci nie lubią spać poza domem i mogą pojawić się problemy z spaniem, rozdrażnieniem i jedzeniem.

Jak się spakować?

Pakując się w walizki i do samochodu, swoje ubrania i pozostałe przedmioty, które nie będą potrzebne Ci podczas podróży możesz spakować głęboko, natomiast rzeczy dziecka: pieluchy, chusteczki, jedzenie, komplet ubranek na przebranie, zabawkę musisz mieć w kabinie samochodu pod ręką żeby w razie awarii pieluchowej lub głodu nie musieć rozpakowywać całego samochodu na postoju.

Podróż

Jeśli wybierasz się w podróż, która będzie trwała powyżej 4 godzin proponuje wybrać się w nią w nocy, gdzie dziecko większość czasu prześpi. Jeśli ma ona trwać do 2 godzin również wybierz czas np dziennej drzemki malucha, by spokojnie mam przetrwał podróż. Kiepskim pomysłem jest wybrać się w daleką podroż z wyspanym dzieckiem, ponieważ będzie nam marudziło, będzie mu się nudziło i podróż stanie się nie tylko męczarnią dla dziecka ale także dla Ciebie. Gdy dziecko nie śpi dobrze jest robić przerwy na posiłek, toaletę i wyprostowanie się. Dziecko w foteliku też nie ma najwygodniejszej pozycji. Na MOP-ach zdarzają się także place zabaw gdzie dziecko może trochę pozbyć się nadmiaru energii i dalsza podróż będzie przyjemniejsza.

Jak dobrze się bawić na miejscu

Kiedy wreszcie dotrzesz na miejsce pozostaje Ci już tylko dobrze się bawić. Pamiętaj o tym, że leżenie na plaży przez cały dzień z dzieckiem nie jest najlepszym pomysłem. Grozi to poparzeniem słonecznym, a maszerowanie po górach, też może być dla niego bardzo męczące. Postaraj się, aby został zachowany dzienny porządek dnia. Pobudka, śniadanie, spacer, obiad, spacer, kolacja i kolejny spacer, bo obstawiam, że jedziecie po to, by jak najwięcej zobaczyć. Na miejscu rozejrzyj się za lokalnymi atrakcjami, które warto odwiedzić, a także atrakcjami dla dzieci. Znajdź czas dla dziecka. Ono też musi się bawić, oglądać świat i dzielić z wami radość wakacji, ale także musi czuć waszą bliskość. Ja swoje podróże zaczęłam gdy moja córka miała 8 miesięcy, bo akurat wtedy przypadło lato i dobra organizacja sprawiła to, że wszyscy dobrze się bawiliśmy, dużo zwiedziliśmy, a dziecko wyglądało na szczęśliwe.

0 replies

Zostaw wiadomość

Chcesz dołączyć do dyskusji ?
Powiedz co myślisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *