Niektórzy rodzice maja wiele szczęścia i ich pocieszy szybko korzystają z nocnika, ale nie wszyscy. Mówi się, że na każde dziecko przyjdzie czas i dorośnie do tego. Nikt przecież z nas nie widział w szkole podstawowej zdrowego dziecka z pampersem na pupie. Może to i prawda, ale problem zaczyna się wtedy, kiedy Twoje 3 letnie dziecko ma iść do przedszkola, a warunkiem jest, że dziecko nie może już nosić pieluch. Nie wiem czy jest tak w wszystkich przedszkolach, ale na pewno jest tak w okolicy gdzie my mieszkamy. Ponieważ mnie sytuacja zmusiła, żeby jakoś zachęcić dziecko do porzucenia pampersów, wymyślałam cuda i postanowiłam się z wami podzielić. A nóż wasze dziecko też da się w taki sposób namówić.

Sposoby na odstawienie pampersów:

 • zacznij jak najwcześniej zaprzyjaźniać dziecko z nocnikiem. Jak tylko dziecko zaczyna siedzieć pokaż dziecku co to jest i do czego służy. Sadzaj na nim misia i mów, że miś robi siusiu, a następnie zachęć dziecko żeby na nim usiadło i niech też zrobi siusiu.
 • sadzaj na nocniku dziecko zawsze od razu po przebudzeniu, gdyż wtedy na 90% zrobi siusiu (chyba, że nie zdążysz i już pielucha mokra). Gdy się uda bij brawo, krzycz hura i śmiej się.
 • pokaż dziecku jak Ty się załatwiasz. dzieci często przez naśladowanie rodziców łapią o co chodzi. Może zamiast nocnika od razu zainwestujecie w nakładkę na sedes.
 • gdy zaczynasz zabawę z nocnikiem z nieco starszym dzieckiem, wybierz się  z nim na zakupy, niech samo sobie wybierze kolor i obrazek. Pamiętaj, żeby też nie cudować bo czasem to może odstraszyć dziecko. Nie każde dziecko będzie chciało osiusiać ukochanego Kubusia Puchatka czy kaczuszkę. Są też nocniki, które grają. Dla jednych dzieci są super dla innych nie koniecznie. To Ty znasz najlepiej swoje dziecko i wiesz co będzie dla niego dobre.
 • kiedy dziecko już usiądzie na nocniku, nie zostawiaj go samego. Rozmawiaj z nim, daj ulubioną książeczkę lub zabawki.
 • dziecko, które ma już iść do przedszkola musisz zachęcić rozmową. Tłumacz, że jeśli chce iść do przedszkola to musi siusiać do ubikacji, że inne dzieci będą się śmiały jak będzie nosił pampersy i nie przyjmą go do przedszkola. Dzieci z reguły cieszą się, że będą bawić się z innymi dziećmi (potem to się zmienia). Taki sposób zadziałał u mojej kuzynki.
 • u mojej córki też było ciężko, ale pewnego dnia już bez sił pokazałam jej majteczki z myszką i powiedziałam, że zakładamy śliczne majteczki i nie może ich posiusiać. Tak jej się to spodobało, że mówiła przez cały dzień, że ma śliczne majtusie i nie może ich posiusiać. Oczywiście założyłam jej pampersa, a na nie majteczki. Co godzinę pytałam się czy idziemy siku i przypominałam jej, że ma majtusie i nie może ich posiusiać. Załapała o co chodzi. W nagrodę 2 dni później poszłyśmy do sklepu i sama sobie wybrała nową bieliznę. Po tygodniu już przestałam jej zakładać pampersy i pieluchy w dzień przeszły do historii. Zakładam je tylko na noc.
 • czasem gdy dziecko nie chce iść do ubikacji bo jest czymś zajęte zrób zawody. Kto pierwszy w ubikacji. Dzieci lubią rywalizację i zanim się ruszysz ono już będzie w łazience.

Czego nie wolno robić?

 • nigdy nie krzycz na dziecko, że jest głupie i nie potrafi usiąść na nocnik. To może pogorszyć sutuację
 • nie sadzaj dziecka na siłę. Gdy dziecko z płaczem będzie siadać na nocnik jeszcze bardziej się do niego zniechęci, bo będzie to dla niego kara.
 • gdy dziecko nie chce usiąść na nocniku odpuść mu na jakiś czas. Po miesiącu znów spróbuj.  Do tego czasu Twoje dziecko może zmieni nastawienie, a Ty znajdziesz lepszy sposób, żeby go nakłonić do siusiania do ubikacji.

Mam nadzieję, że chociaż część tych porad wam się przyda. A jakie wy macie sposoby na odstawienie pampersów. Proszę podzielcie się z nami swoimi radami.

0 replies

Zostaw wiadomość

Chcesz dołączyć do dyskusji ?
Powiedz co myślisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *