
Metody na odparzenia pieluszkowe
Delikatna skóra niemowlaka łatwo ulega podrażnieniu zwłaszcza w okolicach pieluszkowych. Skóra ukryta pod pieluchą ma ograniczony dostęp powietrza, a dodatkowo kontakt z odchodami ułatwia powstanie stanów zapalnych skóry. Niewiele potrzeba, aby pojawiło się zaczerwienienie, podrażnienie a nawet wypryski kontaktowe. Niestety, niekiedy do takiego stanu może doprowadzić po prostu pieluszka bądź kosmetyk stosowany o ironio na odparzenia.
Poniżej opiszę metody, które wpłyną na poprawę skóry – zarówno te zapobiegawcze, aby nie dopuścić do podrażnienia, jak i te, które złagodzą powstałe już odparzenie.
PROFILAKTYKA:
- WIETRZENIE PUPY – sprawa wydaje się kuriozalna, ale bardzo ważne, aby skóra miała chociaż chwilę w ciągu dnia, kiedy będzie bez pieluszki. Większość maluchów bardzo lubi moment swobody z gołym dupskiem:) A powietrze działa pozytywnie również na gojenie podrażnień
- SUCHA SKÓRA PO PRZEWIJANIU – pamiętaj, aby po wycieraniu pupy mokrymi chusteczkami bądź wacikiem przy zmianie pieluszki zaczekać aż pupa będzie sucha. Nie zawijaj jeszcze mokrej pupy w pieluchę.
- PAMPERS PAMPERSOWI NIE RÓWNY – na rynku dostępnych jest wiele pieluszek i tak jak różne są maluchy, tak nie każde marki będą pasować maluchowi. Część z nich może wywoływać podrażnienia. Obserwuj uważnie reakcje dziecka na zmianę pieluszek na inne, a po wybraniu tych odpowiednich, lepiej już nie eksperymentować. Nie bez znaczenia jest również częste zmienianie pieluch, aby skóra dziecka nie miała zbyt długo kontaktu z brudną pieluszką.
- BAWEŁNIANE UBRANKA – co prawda dziecko ma pampersa, który już w znacznym stopniu ogranicza przepływ powietrza, ale mimo to staraj się, aby ubranka, które malec ma na sobie, były z naturalnych, oddychających materiałów. Ważne jest, aby dziecko było ubrane odpowiednio do temperatury, bo przegrzewanie się spowoduje pocenie, również pod pieluszką.
ŁAGODZENIE PODRAŻNIEŃ:
PRZY KĄPIELI:
- Krochmal do wanny zamiast płynu do mycia – złagodzi podrażnienia, przyspieszy regenerację.
- Kleik z siemienia lnianego zamiast płynu do mycia – przed kąpielą zagotuj w garnuszku nasiona siemienia lnianego z wodą, aż do momentu pojawienia się śluzowatej mazi w garnku. Przez sitku (aby nie zatkać odpływu wanny) wlej do gorącej wody w wannie zawartość garnuszka. Kleik ten (mówiąc w prost wygląda jak gluty), ale działa fenomenalnie na skórę. Łagodzi, odżywia i przyspiesza gojenie, tworzy na powierzchni skóry ochronną warstewkę. Na całą kąpiel spokojnie wystarczy zagotować 2 łyżki siemienia.
POD PIELUCHĘ:
Przy dużym podrażnieniu kosmetyki do pupy, o ile ich skład nie jest zbyt dobry, mogą jeszcze pogorszyć sprawę. Co jeszcze może pomoc?:
- Skrobia ziemniaczana zamiast kremów – ten kuchenny składnik jest pewnie w każdym domu. Skrobia chłonie wilgoć, działa łagodząco, ogranicza ryzyko obtarcia skóry przez pieluchę. Wystarczy w suchą i czystą pupę wetrzeć skrobię a ona już zrobi swoje. Tanio i naturalnie
- Lanolina – czystą lanolinę można kupić w aptece (np. lano-maść z ziaji za mniej niż 10zł). Jest gęsta, przez co niewiele wystarczy żeby wysmarować pupę. Czysta lanolina jest naturalna i do tego stopnia bezpieczna, że ciężarne mogą nią smarować sutki przy karmieniu piersią.
- Naturalne oleje – kokosowy, ze słodkich migdałów, masło Shea – naturalne składniki odżywcze, które tworzą na skórze delikatną warstwę ochronną, są łagodne, naturalne. Wszystkie wyżej wymienione oleje działają bakteriobójczo.
DO PRZEMYWANIA:
Jeśli skóra jest już podrażniona, lepiej unikać przemywania jej przy przewijaniu sklepowymi mokrymi chusteczkami, ponieważ zawierają one często po kilka składników drażniących jak konserwanty, kompozycje zapachowe. Dodatkowo składniki myjące w nich zawarte pozostają na skórze, a nie, jak to się ma przy przemywaniu wodą z płynem – spłukane samą wodą.
1.Przemywanie rozcieńczonym roztworem czarnej herbaty – herbata działa antybakteryjnie, łagodząco i lekko ściągająco. To rozwiązanie przyda się, gdy na pupie pojawiły się ropne krostki.
2. Przemywanie delikatnym roztworem wody z sodą oczyszczoną – soda działa kojąco na podrażnienia i przyspiesza ich gojenie.
3. Przemywanie roztworem rumianku – rumianek działa łagodząco i przeciwzapalnie – ale UWAGA! To składnik, na który sporo dzieci ma uczulenie!
4. Przemywanie roztworem nadmanganianu potasu – bardzo tani składnik, dostępny w aptekach. Ważne jest, aby przygotować roztwór o bardzo niskim stężeniu. Będzie on działał przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie.
5. Przemywanie roztworem z kory dębu – działa lekko ściągająco, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Naturalnie i tanio. Korę dębu dostaniesz w aptece lub sklepie zielarskim.
Ja bym dodała jeszcze najzwyklejszą maść z wit.A. uratowała tylek mojego brzdąca w dosłownym znaczeniu 😉
Fajnie działa maść bepanthen albo żele aloesowe. warto też używać nawilżanych naturalnych chusteczek do przemywania pupy. ja kupuję najczęściej chusteczki Dada z Hebe. nie zawierają substancji uczulających