Zaparcia – czyli częsty problem maluchów

Czym są?

O zaparciu mówimy nie tylko, gdy maluch przez tydzień nie robi kupki, ale także wtedy, gdy kupki są suche, twarde i dziecko bardzo się męczy i boli go. Zazwyczaj mają kształt kuleczek, czasem zawierają śluz lub drobne nitki krwi. Poznanie przyczyny kłopotów może być trudne, ale konieczne do rozwiązania problemu.

 

Przyczyny zaparcia u dziecka:

Za mało wody

Gdy dziecko nie chce pić, a do tego dużo się poci, woda z tego organizmu odparowywuje przez skórę i organizmowi zaczyna jej brakować, dlatego kupki robią się zbite i twarde. Należy jak najczęściej podsuwać dziecku napoje, żeby małymi łykami piło.

Niewłaściwa dieta

Gdy dziecko je za mało owoców i warzyw, a sporo mięsa, dań mącznych i słodyczy to zaparcie najprawdopodobniej jest spowodowane niewłaściwym jadłospisem. Ulubione przez wiele dzieci chrupki kukurydziane, u niektórych z nich też są powodem zaparć. Należy wzbogacić dietę dziecka w owoce i warzywa. Zawierają one cenne witaminy, sole mineralne, a także błonnik i wodę. Przed każdym posiłkiem podawaj owoce: jabłka, gruszki, winogrona, kiwi, maliny, agrest, które pobudzają perystaltykę jelit.

Alergia

Czasem przyczyną zaparć mogą być alergie. Należy wtedy dobrze się przyjrzeć kupce dziecka, ponieważ widoczne niteczki krwi oraz śluz w stolcu, który może być zielony, mogą wskazywać na alergię pokarmową. Głównym alergenem jest białko mleka krowiego, a następnie białko jaja kurzego, orzechy, ryby, owoce cytrusowe, miód, wywary mięsne, czekolada. W takim przypadku należy udać się do pediatry, który potwierdzi diagnozę i przepisze preparaty ułatwiające oddawanie stolca. Ty natomiast musisz zmodyfikować dietę i pozbyć się składników na które dziecko jest uczulone.

Antybiotyki

Czasem zaparcie pojawia się po leczeniu dziecka antybiotykami lub syropami wykrztuśnymi zawierającymi kodeinę. Pamiętaj, by po każdym leczeniu antybiotykami i w trakcie niego podawać dziecku preparaty odbudowywujące mikroflorę bakteryjną np. Lakcid, Trilac, Acidolac baby, a także dawaj do picia kefir, maślankę lub jogurt zawierający “dobre” bakterie.

Brak ruchu

Do prawidłowego funkcjonowania jelit niezbędny jest też ruch, ponieważ on nie tylko poprawia pracę naszych mięśni ale także poprawia perystaltykę jelit. Zadbaj o to, by dziecko nie siedziało przed komputerem w czasie wolnym tylko jak najwięcej uprawiało sportów. Bieganie, basen, jazda na rowerze, czy zwykle ćwiczenia na mięśnie brzucha nie tylko poprawią trawienie i kondycję fizyczną, ale także usprawnią krążenie, zadbają o kręgosłup dotlenią mózg, spowodują wzrost endorfin – hormonów szczęścia, a do tego dziecko będzie mogło poznać nowych przyjaciół

Publiczne toalety

Często zaparcia pojawiają podczas podróży lub na skutek korzystania z niezbyt czystych toalet publicznych. Jeśli dziecko stanowczo odmawia zrobienia kupy i nie chce usiąść na sedesie nie zmuszaj go. Musisz zawsze pamiętać by dziecko załatwiło się przed wyjściem z domu. Małe dziecko ubierz w pieluchę, gdy wychodzisz na dłużej, a starsze dzieci z reguły mają już nawyk załatwiania się w domu. Na wakacje zabieraj ze sobą nocnik lub nakładką na sedes, jeśli dziecko w domu z niej korzysta. Wtedy nie tylko na miejscu ale także w trakcie podróży np. na stacji benzynowej dziecko będzie mogło z niego skorzystać.

Przyczyny zaparcia u niemowlaka

Najczęstsze powody zaparć u maluchów w pierwszym roku życia to:

Źle dobrane mleko zastępcze

Należy zmienić dotychczasowe mleko na inne lub na zawierające prebiotyki lub probiotyki (bakterie wzbogacające florę jelitową). Jeśli zaparcie jest objawem alergii przejdź na preparat mlekozastępczy, tzw. hydrolizat białkowy (dostępny w aptece na receptę).

Nadmiar witaminy D3

Należy skonsultować się z lekarzem w celu zmniejszenia dawki.

Niedojrzałość układu trawiennego

Należy dziecku podawać wodę, masować brzuszek. Dobre są herbatki ziołowe lub syrop rozrzedzający kupkę (np. Lactulosum, Duphalac, Normalac) można je podawać tylko po konsultacji z lekarzem.

Przy zatwardzeniach u dzieci natychmiast do lekarza  jeśli:

-W kupce dziecka zobaczysz pasemka jasnej krwi. Podczas oddawania twardego kału może dojść do pęknięcia skóry odbytu. Lekarz przepisze odpowiednie leki na zaparcia i maści, by wyleczyć zranioną skórę. W skrajnych przypadkach konieczne może być zszycie szczeliny.

-Maluch wymiotuje i ma wzdęcia, skarży się na ból brzucha. Stwardniały kał mógł zablokować jelita i konieczna może być lewatywa.