Pielęgnacja pupy niemowlaka to rutynowa czynność, którą rodzic wykonuje kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy niemowlaka jest zmiana pieluchy.

Oto kilka rad jak dobrze sobie z tym poradzić.

Przewijając dziecko, należy pamiętać o pewnych zasadach: beznazwy

Przewijanie dziecka należy zawsze wykonać po zrobieniu kupki, gdyż zawarte w niej kwasy bardzo podrażniają skórę i robić to nie rzadziej niż co 3 godziny.

Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej przegotowanej wody i wacika kosmetycznego lub ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych.

Pupę niemowlaka należy myć od przodu do tyłu, by bakterie z kału nie przedostały się do cewki moczowej lub pochwy u dziewczynek, a u chłopców należy pamiętać o nieodciąganiu napletka.

Przed założeniem pieluszki niemowlakowi i posmarowaniu kremem pupy, należy dokładnie osuszyć pośladki dziecka ręcznikiem lub chusteczką, ale nie pocierając, a delikatnie przykładając, by nie podrażnić delikatnej skóry naszego dziecka.

Po umyciu dobrze jest pobawić się z dzieckiem i pozwolić mu trochę poleżeć bez pieluchy, by dobrze ją przewietrzyć, co jest dobrą profilaktyką zapobiegania powstawaniu odparzeń pupy dziecka i pieluszkowego zapalenia skóry.

Nie można ciągnąć niemowlaka za stopy czy nóżki gdyż możemy wyhaczyć je ze stawu. Należy delikatnie unieść miednicę maluszka, podkładając dłoń pod pośladki bądź przekładając swoją rękę między nóżkami dziecka, chwycić udo przy samych pośladkach.

Nie wolno zostawiać samego malucha na przewijaku. Nawet by sięgnąć po krem. Chwila nieuwagi i nasz maluch może z niego spaść robiąc sobie poważną krzywdę. Miejsce do przewijania niemowlęcia musi być urządzone ergonomicznie, tak by mama nie musiała się nadmiernie schylać, a wszystkie akcesoria do przewijania były w zasięgu ręki.

Kosmetyki do pupy niemowlaka

Oprócz jednorazowych atestowanych pieluch lub pieluch tetrowych do pielęgnacji pupy niemowlaka niezbędne są:

– chusteczki nawilżone hipoalergiczne lub woda w miseczce i waciki, które raczej nie uczulą

– krem do pupy, maść lub zasypka – najlepiej z alantoiną i pantenolem

– krem przeciw odparzeniom z tlenkiem cynku.

Kosmetyki i pieluchy muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Ważne informacje dla rodzica, które również powinny znaleźć się na opakowaniu kosmetyku dla dziecka, to jego skład, przeznaczenie i termin ważności.

Musimy pamiętać, by zwracać szczególną uwagę na skórę pupy naszego malucha, gdyż niewłaściwa pielęgnacja pupy niemowlaka może przyczynić się do powstania odparzenia lub pieluszkowego zapalenia skóry. Istotne są zasady higieny pupy naszego malucha, częste przewijanie oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Pamiętajmy, że czasem zwykła woda z mydłem i wietrzenie pupy są najlepszym sposobem na zdrową pupę. Na naszej stronie znajdziecie porównanie kilku kosmetyków do pielęgnacji skóry pupy. Możecie porównać skład i wybrać ten, który będzie najlepszy dla waszej pociechy.