Święta to długo wyczekiwany czas, kiedy wszyscy możemy spędzić czas w gronie rodziny, bez pośpiechu w miłej atmosferze. A jak to odczuje nasze maleństwo dla, którego jest to pierwsze takie przeżycie? Nie wszystko co nas cieszy, może ucieszyć naszego malucha. Głośna muzyka, krzyczące z radości starsze dzieci, migające światełka czy człowiek w czerwonym stroju z długą brodą, albo ciocia czy wujek, których dziecko widzi pierwszy raz, nie koniecznie będą dla niego miłym przeżyciem. Dziecko może wtedy stać się rozdrażnione, niespokojne i bardzo marudne. Może to także skutkować nie przespaną nocą, gdyż dziecko tak to mocno przeżyje. Aby zminimalizować traumatyczne chwile malca spróbujmy dostosować się do kilku zasad.

Przygotowania do świąt

Nie bądźmy cały czas w pośpiechu: bo trzeba posprzątać, zrobić zakupy, ugotować czy ubrać choinkę. Dla małego dziecka nie ma to znaczenia czy jest czysto, czy brudno i jaka będzie choinka. Ono on od tej całej świątecznej gorączki woli ciepłych i troskliwych rodziców, którzy poświęcą mu więcej czasu niż zawsze. Gdy maluch ma około 1 roku, postaraj się z nim ubrać choinkę w plastikowe czy papierowe bombki. Nie musi być ona idealna jak co roku, ale ubrana przez dziecko.

Super pomysłem jest pieczenie pierniczków. Leżący maluch będzie się przyglądał co mama robi, a dziecko starsze będzie miało zabawę podczas wycinania ciasteczek różnymi foremkami.

Jeśli nie musisz nie idź na zakupy z dzieckiem do marketu, mimo iż zazwyczaj tak robisz. W tym czasie jest dużo więcej ludzi, większy harmider, długie kolejki i czasem głośna muzyka. Dorosły już ma czasem dość, a co dopiero takie maleństwo. W tym czasie zostaw je z tatą lub dziadkami. Ty szybciej zrobisz zakupy i bardziej przemyślane, a Twoje dziecko na pewno miło spędzi czas na zabawie.

Dekoracja domu

W wielu domach światełka są bardzo rażące, migające i czasem denerwujące. Każde dziecko inaczej może na nie reagować. Postaraj się o ciepłe światełka, które nie migają, bo to może drażnić malucha, a dzieci lubią patrzyć się na oświetlone obiekty.

Kwiaty „Gwiazdy betlejemskie” są symbolem świąt i pięknie zdobią wnętrze. Pamiętaj tylko, by postawić ją w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ jest bardzo trująca.

Podróże

Szczęściarzami są Ci którzy mają blisko całą rodzinę i nie muszą spędzać długiego czasu w samochodzie, ale chyba niewielu tak ma. W czasie długiej podróży pamiętaj o podstawowych zasadach, nie tylko bezpiecznego fotelika i zasad drogowych, ale także komfortu dla dziecka. Rób przerwy na stacjach lub innych miejscach do tego przeznaczonych na nakarmienie dziecka i zmianę pieluchy. W podróż warto zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę, by zajęło się czymś i nie płakało. Strój też musi być wygodny i nie za ciepły. Często rozkręcamy ogrzewanie na maksimum, a dziecko w tym czasie zaczyna się pocić. Po wyjściu z samochodu i wyjęciu rozgrzanego dziecka chorobę mamy murowaną. Miło jest słuchać muzyki, która uspokoi dziecko i może się tak zdarzyć, że mimo długiej podróży nasz podopieczny i tak prześpi ją całą.

Spotkania rodzinne

Święta to czas, gdy spotykamy się w większym gronie. Pamiętaj, by w miarę możliwości uchronić dziecko od traumy jaką może przeżyć. Ty sama znasz najlepiej swoje dziecko. Gdy wiesz, że jeśli jakaś obca dla niego osoba weźmie je na ręce i zacznie płakać powiedz asertywnie, że nie może go wziąć na ręce. Niech zawsze czuje ciepło Twoje, taty czy rodzeństwa. Będzie bacznie obserwować otoczenie, ale będzie czuło się bezpiecznie.

Święty Mikołaj

Kto z nas nie czeka na jego przyjście? Ale pamiętaj, że o ile starsze dzieci będą się cieszyć, krzyczeć i skakać z radości, tak kilkumiesięczne dziecko może się go przestraszyć i rozpłakać. Ono i tak nie wie kim jest ten Pan w czerwonym stroju i nie obchodzi go jaki prezent dostanie. Stań z dzieckiem trochę dalej trzymając je na ręku. Będzie ono bacznie obserwowało otoczenie i co się dzieje wokół niego. Może okazać się, że spodoba mu się i samo wyciągnie do niego rączki, ale nie koniecznie. Jak będzie starsze i tak będzie z radością witać Mikołaja z workiem prezentów.